عرق کف دست

کف دست نیز مانند سایر نقاط بدن در صورت افزایش دما دچار تعریق می شود اما بسیاری از افراد به صورت غیر طبیعی و بیش از در ناحیه کف دست دچار تعریق می شوند و در فعالیت های روزانه آن ها اختلال ایجاد می شود. عرق کف دست موجب مرطوب بودن و خیس ماندن طولانی مدت آن ها می شود و احساس بسیار ناخوشایندی را در فرد ایجاد می کند.

تعریق بیش از حد در کف دست ها معمولا به صورت عرق سرد می باشد. افرادی که در قسمت کف دست ها بسیار عرق می کنند معمولا به صورت ژنتیکی مبتلا به این نوع تعریق هستند و میزان دما و … هیچ تاثیری در میزان تعریق آن ها ندارد و کاملا خود به خودی می باشد.

اختلال تعریق کف دست 

افراد مبتلا به این اختلال از دوران کودکی درگیر آن هستند و به مرور زمان افزایش پیدا می کند و آزاردهنده تر می شود. دلایل مختلفی موجب ایجاد این عارضه می گردد که ژنتیک و بیماری های زمینه ای از این موارد می باشند. در زمان های اظطراب ، استرس و … میزان تعریق به طور چشمگیری افزایش پیدا می‌کند و تشدید می شود.

دلایلی که‌ موجب تعریق کف دست ها می شود ؟

این عارضه در بین خانم ها و آقایان شایع می باشد و مشکلات زیادی را در زندگی شخص به وجود می آورد و همواره در پی درمان آن می باشند که این تمایل در بین خانم ها بیشتر است. برای درمان تعریق کف دست ابتدا باید دلیل این عارضه در فرد مشخص گردد و سپس برای درمان آن اقدام شود. کسب اطلاعات و آگاهی و مشورت با پزشک متخصص بسیار ضروری و مهم می باشد

 • ژنتیک
 • بیماری های زمینه ای
 • عفونت
 • مصرف بعضی از داروها
 • مصرف دخانیات و مواد مخدر
 • بیماری های قلبی عروقی
 • مشکلات ریوی
 • مشکلات پرکاری تیروئید
 • دوران یائسگی

راه تشخیص عرق کف دست

همان طور که گفته شد برای درمان و رفع تعریق بیش از حد کف دست ها در ابتدا دلیل بروز این عارضه و زمان رخ دادن آن باید مشخص گردد. در ابتدا پزشک متخصص مشکلاتی نظیر کاهش اشتها، کاهش وزن ، افزایش دمای بدن و … را بررسی می کند و با انجام آزمایش های لازم نتیجه ای قطعی بدست می آید و نسبت به درمان آن به بهترین روش اقدام می شود :

راه تشخیص عرق کف دست

 • آزمایش نشاسته و ید

این آزمایش از سری آزمایش های موثر برای تشخیص عرق کف دست می باشد که در ابتدا ید روی کف دست ها ریخته می شود و کمی بعد خشک می گردد سپس نشاسته روی دست ها قرار می گیرد، محلول نشاسته و ید در ناحیه هایی که تعریق بیش از حدی دارد به صورت آبی رنگ دیده می شود.

 • آزمایش تست کاغذ 

در این نوع آزمایش پزشک متخصص کاغذ مخصوصی را روی کف دست ها قرار می دهد، تمامی تعریق در دست ها به کاغذ جذب می‌شود و سپس وزن آن گرفته می شوند و میزان تعریق مشخصص می گردد. در طی این آزمایش اگر تشخیص بر تعریق بیش از حد باشد و مدت زمان آن طولانی نیز باشد ، علت بروز آن ارثی است.

درمان تعریق کف دست

راه های درمانی بسیار زیادی برای تعریق کف دست ها وجود دارد و انتخاب راه حلی مناسب بستگی به تشخیص پزشک مربوطه و سلامت فرد دارد.

 • درمان عرق کف دست با طب سنتی

یکی از راه های درمان تعریق و عرق کردن کف دست استفاده از طب سنتی می باشد کهخ تاثیر به سزایی در درمان این اختلال دارد.

 • رفع عرق کف دست با حنا 

یکی از موادی که می تواند در رفع و درمان تعریق کف دست بسیار موثر و کاربردی باشد، حنا است که می تواند در پیشگیری از این اختلال و تعریق کف دست بسیار اثر گذار باشد. 

 • درمان تعرق کف دست با بادمجان

همچنین بادمجان می تواند در درمان و رفع تعریق و عرق کردن کف دست ها بسیار موثر و کاربردی باشد که شما می بایست برای درمان عرق کف دست با ابن روش ابتدا چندید بادمجان پوست کنده را درون آب نمک قرار داده و بعد از آبکش کردن آن آب قهوه ای باقی مانده را به کف دست خود زده و بگذارید خشک شود.

 • تزریق بوتاکس

بوتاکس علاوه بر کاربردهای زیبایی دارای مصارف درمانی از جمله درمان تعریق بیش از حد کف دست ها و زیر بغل ، درمان سردرد های میگرنی و … می باشد. تزریق بوتاکس به کف دست ها از تعریق آن ها جلوگیری می کند و درمان کننده این عارضه ناخوشایند می باشد. در حال حاضر بهترین روش درمانی برای تعریق بیش از حد در ناحیه کف دست و زیر بغل ، تزریق بوتاکس می باشد.

درمان عرق کف دست با بوتاکس

کلینیک زیبایی بیوتی لند برترین مرکز زیبایی در سراسر کشور می باشد که ارائه دهنده بهترین خدمات پوست ، مو و زیبایی است. بیوتی لند ارائه دهنده خدمات مشاوره رایگان توسط متخصصان می باشد.  برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *